Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego w dniu 29 stycznia 2021 r. wystąpił z wnioskiem o rozstrzygnięcie przez skład całej Izby Cywilnej SN zagadnień prawnych pojawiających się na kanwie postępowań w sprawach tzw. kredytów frankowych.
Wystąpienie obejmuje sześć pytań w kluczowych kwestiach, które pozostają sporne i nie są jednolicie rozstrzygane przez sądy. Zagadnienia, o których wyjaśnienie wniósł Pierwszy Prezes SN dotyczą:
Celem jest rozstrzygnięcie, czy umowa kredytowa może wiązać dalej poprzez zastąpienie niedozwolonych postanowień umownych innymi, w zakresie sposobu ustalania kursu CHF, a jeżeli takie zastąpienie jest niemożliwe, to czy umowa może dalej istnieć i być wykonywana, czy też w takim przypadku powinna zostać uznana przez sąd za nieważną w całości.
Uznanie, że umowa kredytu indeksowanego lub denominowanego jest nieważna lub bezskuteczna powoduje konieczność wzajemnego rozliczenia się stron. W tym zakresie w orzecznictwie i doktrynie zarysowały się dwie teorie – teoria salda, zgodnie z którą powstaje jedno roszczenie o zapłatę różnicy wzbogacenia, które przysługuje albo bankowi albo kredytobiorcy, w zależności od tego kto świadczył więcej na rzecz drugiej strony oraz teoria dwóch kondykcji, w świetle której powstają dwa niezależne roszczenia banku i konsumenta, które mogą być wzajemnie dochodzone (szerzej o teorii salda i dwóch kondykcji pisaliśmy tutaj). SN rozstrzygnie zatem, która teoria rozliczeń stron powinna mieć zastosowanie.
Wydane przez SN rozstrzygnięcie powyższych zagadnień będzie miało moc zasady prawnej, co oznacza, iż będzie formalnie wiązało składy orzekające SN. Co do składów orzekających sądów powszechnych (tj. rejonowych, okręgowych i apelacyjnych), wydane rozstrzygniecie co prawda formalnie ich nie wiąże, jednak w praktyce spowoduje, iż zasadniczo orzeczenia będą zbieżne z wykładnią ustaloną przez SN.
Niewątpliwie, zwrócenie się o rozstrzygnięcie przez pełen skład Izby Cywilnej SN jest pożądanym posunięciem, które powinno doprowadzić do ostatecznego ujednolicenia praktyki orzeczniczej sądów w kluczowych problemach prawnych pojawiających się w sporach sądowych na tle kredytów indeksowanych i denominowanych we frankach szwajcarskich.
Z zaciekawieniem zatem czekamy na rozstrzygniecie SN i na pewno niezwłocznie Państwa o nim poinformujemy.
Jeżeli mają Państwo kredyt w CHF i jednocześnie są Państwo zdecydowani, aby ruszyć do walki przeciwko bankowi, z przyjemnością pomożemy Państwu zawalczyć o swoje przed sądem. Jeżeli natomiast nadal wahają się Państwo czy warto, zachęcamy do nadesłania nam swojej umowy kredytowej – dokonamy jej bezpłatnej analizy pod kątem istnienia niedozwolonych postanowień umownych i realnie ocenimy szanse w sporze sądowym, co ułatwi podjęcie decyzji o ewentualnym wytoczeniu powództwa.